Choď na obsah Choď na menu
 


Rady a typi

Ako prijať do domácnosti ďaľšiu mačku

Máte doma mačku a chceli by ste ešte jednu?  Túžite po tom, aby sa Vaša mačacia rodina rozrástla? Niekomu by sa mohlo zdať, že to nie je problém, ale ak už máte doma jednu staršiu mačku príchod a prijatie novéh mačiatka, nemusí byť vôbec jednoduchý. Bez ohľadu na to, aká priateľská je Vaša mačka voči Vašim ľudským priateľom, pri nových mačacích prisťahovalcoch musíte postupovať veľmi opatrne. Nehovoriac o prípade, keď Vaša mačka nemá moc priateľskú povahu. Vtedy sa môže zdať príchod nového mačiatka skoro nemožný a bude vyžadovať viac času a námahy.V prvom rade, ak plánujete priniesť domov nového obyvateľa, vyhraďte si na to hlavne dostatok času, napríklad predĺžený víkend. To Vám poskytne lepší priestor pre sledovanie a utváranie nových vzťahov a väzieb. Zo začiatku by bolo vhodné, aby nové mačiatko malo svoju vlastnú miestnosť s čistým záchodom, rovnakého typu na aký bolo zvyknuté u svojho chovateľa. Samozrejmosťou je vlastná miska s vodu a žrádlom, ktoré by malo byť tiež rovnaké, ako u predchádzajúceho majiteľa, aspoň do doby, kým si mača u Vás zvykne. To zabezpečí, že bude pokračovať v zdravom raste a zredukuje to stres nového príchodzieho. Nechajte Vášho nováčika objavovať, pre neho neznámy priestor takmer bez obmedzení a neočakávajte, že hneď prvý deň Vám bude priasť v lone. Doprajte mu dostatok času,aby pochopil kde sa nachádza a cítil sa bezpečne. Ponúknite mu malú hračku a nezabúdajte, že najlepšou stratégiou je nie prípiš veľa a nie príliš skoro.

 

Kľúčom k tomu, aby Vaša prvá mačka prijala a akceptovala novéh prisťahovalca je bezpečnosť. Ak sa starousadlík bude cítiť ohrozený čo i len malým mačiatkom, bude sa samozrejme sanžiť ochrániť a použije k tomu všetky možné dostupné prostriedky – prskanie, vrčanie, až útek. Takže je dôležité venovať staršej mačke vic pozornosti, prípadne ju obdariť novou hračkou. Čím mladšia je novopríchodzia mačka, tým jednoduchšie bude jej prijatie a akceptovanie. Vo všeobecnosti sa doporučuje asi tak 8 týždňové mačiatko.Nechajte mačky, nech sa spoznávanjú prirodzenou cestou. Neskúšajte ich nasilu dávať tvárou v tvár, alebo ich v rámci zoznamovania držať pri sebe, to by Vám spôsobilo iba zbytočné problémy. Najlepšie čo môžete urobiť, je keď necháte otvorené dvere na izbe novej mačky,  keď sa už cíti bezpečne. Takto bude môcť prirodzene objavovať nový priestor aj ďaľšieho mačacieho spolubývajúceho.

 

Akonáhle staršia mačka objaví stopy prisťahovlaca, bude sledovať keždý jeho pohyb. Držte sa v úzadí, ale nespúšťajte mačky z dohľadu. Ak cítite zo vzniknutej situácie nervozitu, začnite sa jemne prihovárať, Vašej prvej mačke a začnite sa s ňou hrať. To jej pomôže uvoľniť sa.  Nová mačka sa môže do hry zapojiť, ak jej to starousadlík dovolí. Ak nie, je dobré hru ukončiť. Ak im doprajete toľko času, koľko budú potrebovať na prirodzené spoznávanie a nebudete nič siliť a naháňať, výsledok sa určite dostaví. Všetko bude závisieť od Vašej trpezlivosti a miere priateľskosti vašich mačiek. No a keď už budete mať doma dve šťastné a spokojné mačičky, môžete začať rozmýšľať nad tretím príchodzím...

ť nad tretím príchodzím...

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Mačky

(Administrátorka, 9. 5. 2012 15:33)

Ďakujem veľmi pekne petra.

macky

(petra , 1. 3. 2012 13:50)

mne sa toto veľmi paci :) :DD aj pekne fotografie su tu :D