Choď na obsah Choď na menu
 


Výchova mačiatka

Výchova nášho mačiatka – ako na to...

 

Priniesli sme si domov nového člena rodiny, malé chlpaté zlatíčko - mačiatko. Ako ho naučiť spolunažívaniu? Mačiatko odchádza od chovateľa zhruba vo veku 12 - 16 týždňov. V tomto veku je naučené používať mačaciu toaletu, vie si nájsť misku s vodou a potravou, aj svoj peliešok. A už začína chápať, čo od neho jeho človečí priateľ očakáva.

S výchovou začíname hneď od prvého dňa. Rodina by sa mala ešte pred príchodom mačiatka dohodnúť, podľa akých pravidiel bude fungovať spolunažívanie s chlpatým nezbedníkom a ktoré zásady pri výchove budú všetci dodržiavať. Tieto pravidlá je treba niekoľko prvých týždňov prísne dodržiavať a nepripúšťať v tomto období žiadne kompromisy. Ak dovolíme hneď od začiatku niektoré výnimky v správaní , bude naša mačka tieto kompromisy vyžadovať celý život.

 Keď prinesieme mačiatko domov dovolíme mu, aby si prezrelo celý byt pre uspokojenie jeho zvedavosti. Pri tom naňho potichu rozprávame, hladkáme ho a ak plače snažíme sa ho rozptýliť a jeho pozornosť upútať nejakou hračkou. Je pravdepodobné, že prvú noc a prvý deň bude naše mačiatko hľadať matku a súrodencov. Ukážeme mu, kde vždy nájde svoju toaletu a misky s vodou a potravou. Dávame pozor, aby mačiatko neobhrýzalo kvety, pretože môžu byť pre neho jedovaté a tiež aby sa nezabávalo napríklad vyhrabávaním obsahu kvetináčov alebo inou činnosťou, ktorou by mohlo spôsobiť nejakú škodu na majetku, alebo samo seba ohroziť. Mačiatku nedovolíme behať a skákať po nábytku pretože by sa mohlo zraniť,alebo niečo zhodiť a zničiť. Do kuchyne púšťame mačku iba vtedy keď sa tam nachádzame aj my. Na kuchynskom stole a linke nemá mačka čo robiť. Mohla by tiež omylom vyskočiť na šporák a obariť sa alebo popáliť. Dbajme na to, aby si naše mačiatko nezvyklo sedávať bez dozoru na okne, ktoré nie je zabezpečené pevnou sieťkou, pretože pri prípadnom pošmyknutí sa nemá mačka čoho zachytiť. Následný pád môže mať veľmi vážne dôsledky. To isté platí o balkónoch. Na všetky príkazy a zákazy zvykáme mačiatko postupne. S pribúdajúcim vekom rýchlo pochopí, čo od neho očakávame a prispôsobí sa našim nárokom. Mačiatku kúpime na hranie hračky určené pre mačky. Pozor na doma vyrobené gulôčky z alobalu alebo staniolu, tento materiál je pre mačky veľmi nebezpečný.

Dajte tiež pozor na voľne ležiace lieky, mačka je šikovná a chytrá, keď má dostatok času, k liekom sa dostane a to môže mať pre ňu tragické následky. Mačku nikdy neliečime sami ! Od toho je zverolekár.

Niekomu by sa mohlo zdať, že sme na mačiatko veľmi prísni ale verte, že pri výchove máme veľa času na hladkanie, maznanie a zábavu. Prejavená trpezlivosť, láska a vytrvalosť sa nám bohato vyplatí, pretože zásady spolunažívania, ktoré našu mačku v mladosti naučíme bude dodržiavať po celý život. Naša mačka si dovolí len to čo jej dovolíme my. A iba z dobre vychovanej mačky, ktorá rešpektujte naše súkromie budeme mať radosť.

 

                                                                                                                  Helena Poláčková

                                                                                  www.svet-maciek.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

cica

(laura, 27. 5. 2015 19:06)

Ahojte, je to velmi pekna stranka. Chcem sa spytat, ked je uz macka dospela tak by uz nemala pit mliecko alebo to nevadi?? Dakujem:-)

Macka

(Lenka, 1. 1. 2015 16:40)

Ahojte, chcem sa spitat ako casto do roka treba s mackou chodit do veterinara. Vopred vam dakujem:-)

Macka

(Lenka, 14. 12. 2014 22:29)

To som zasa ja Lenka, 12 rokov, dlhy text o 6 mesacnej macke. Len chcem doplnit ze tiez mi mozete odpisat na facebook. Vokam sa Lenka Lenička Ľochová. Len najprv ma poziadajte o priatelstvo a do spravi napiste ze preco ma ziadate o priatelstvo. Len preto takto aby som si nepridala do priatelov dajakeho... Dakujem este raz a na fotke mam len hlavu fotenu z dola, rozpustene vlasy ale tvar mi je vidno tak este raz dakujem